Valóban a bélflóra „hibája” okozza a Parkinson-kórt?

Az elmúlt időszakban több forrásból is arról lehetett értesülni, hogy megtalálhatták a Parkinson-kór okát, amely nem más, mint egy a bélcsatornánkban élő baktérium, az úgynevezett Desulfovibrio baktérium.
Lehetséges, hogy pár éven belül szűrővizsgálatokkal azonosíthatják azokat, akiknek a belében túl sok Desulfovibrio él, és lehetőség nyílik a jelenleg gyógyíthatatlan kórképek közé tartozó Parkinson-kór kezelésére?

Évek óta ismert, hogy a Parkinson-kórban szenvedő betegek bélflórája más, mint az egészségeseké

Széleskörű vizsgálatok támasztják alá, hogy a Parkinson-kóros betegek belében élő baktériumok más típusúak és más összetételűek, mint az egészségeseknél kimutathatók. Nem ismert azonban az, hogy a bélflóra „mássága” okozza-e a Parkinson-kórt, vagy a központi idegrendszeri kórkép hat a bélflórára, és változtatja meg annak az összetételét.
A 2023 májusában napvilágot látott új, finnországi kutatási eredmények a bélben élő baktériumok közül a Desulfovibrio baktériumot emelték ki, és helyezték célkeresztbe. Úgy tűnik, hogy ennek a baktériumnak a bélben való jelenléte hozzájárulhat ahhoz, hogy olyan fehérjék (alfa-szinuklein) képződjenek a szervezetben, amelyek a Parkinson-kór velejárói.

Valóban a bélflóra „hibája” okozza a Parkinson-kórt?

Desulfovibrio: kezdeti eredményekről van szó, további vizsgálatokra van szükség

Bármennyire is ígéretes felismerésnek tűnik, hogy a vizekben, vizes talajokban élő Desulfovibrio baktérium a Parkinson-kór oka, mindez egyelőre nem bizonyított.
A téma kapcsán a Frontiers in Cellular and Infection Microbiology-ban megjelent tudományos közlemény szerzői (Per Erik Saris és munkatársai) és a Parkinson Alapítvány tudományos vezetője (James Beck PhD) egyaránt feltételes módban beszélnek, és további vizsgálatokat sürgetnek. Az óvatos megközelítést azzal magyarázzák, hogy a Desulfovibrio-val kapcsolatos kutatások egyelőre gyerekcipőben járnak, részben állatkísérletes alapon nyugszanak, és mindössze néhány személy bevonásával születtek.
Vagyis: jelenleg az orvosok nem végeznek a Desulfovibrio baktérium kimutatására vonatkozó szűrővizsgálatokat, illetve annak jelenléte esetén gyógyszeresen sem támadják a baktériumot.

A bélflóra egészsége lényeges!

A legfrissebb eredmények ismételten ráirányították a figyelmet arra, hogy a bélflóra milyen fontos szerepet kaphat az idegrendszeri kórképek, így például a Parkinson-kór kialakulásában. Mindez nem véletlen, hiszen a bél és az agy közötti kétirányú összeköttetés az ún. bél-agy tengely mindenkinél működik.
Érdemes tehát gondot fordítani arra, hogy a beleinkben élő baktériumok egyensúlya biztosított legyen. Óvjuk, védjük, támogassuk a bélflóránkat!

Bio-Kult Advanced probiotikum (60 db kapszula)
ÉK Étrend-kiegészítő készítmény

Bio-Kult Advanced
(60 db kapszula)

ÚJ CSOMAGOLÁS

Élőflórás készítmény

Az emberi szervezetben előforduló 14-féle hasznos baktériumtörzset tartalmazó étrend-kiegészítő készítmény.

Hatóanyag: 2 milliárd (2×109 db) élő baktérium csíra 1 kapszulában

  • GLUTÉNMENTES
  • TARTÓSÍTÓSZERMENTES
  • AROMAMENTES
  • SZINEZÉKMENTES
  • NÖVÉNYI EREDETŰ KAPSZULA

Szerző: Barna Dorina dietetikus, okleveles élelmiszermérnök MSc.

Forrás:
Common Gut Bacteria Linked to Parkinson's Disease
https://www.medscape.com/viewarticle/991885?ecd=WNL_trdalrt_pos1_ous_230516&uac=325677EX&impID=5432883; utolsó elérés 2023.05.24.

Partner patikák és üzletek ≫ (Partner patikák és egyéb üzletek, ahol a Protexin termékeket biztosan megtalálja.)

A kereskedelmi partnerek árai nem azonosak a honlapunkon feltüntetett webshop árakkal! Az árakban jelentős eltérések lehetnek.
Kérjük tájékozódjon vásárlás előtt!