Egészségünk őrzői: a prebiotikumok

Segítik az emésztést, táplálják a bélflóra hasznos baktériumait, erősítik az immunrendszert. A prebiotikumok alapvetőek ahhoz, hogy a szervezet megfelelően működjön, mégis alig ismerjük ezeket a fontos élelmi rostokat.

Egészségünk őrzői:
a prebiotikumok

Bihariné Erdei Evelin dietetikus
Bihariné Erdei Evelin
dietetikus

A bélflóra jelentősebb szerepet játszik az egészség megőrzésében, mint gondolnánk – nem véletlenül hivatkozik rá nem egy szakértő külön szervként. Milliárdnyi baktériumnak ad otthont, hasznosaknak és károsaknak egyaránt – ha utóbbiak kerülnek túlsúlyba, az számos problémához vezet. A káros baktériumok elszaporodásában szerepet játszik az egészségtelen táplálkozás, a stresszes és a mozgásszegény életmód, a túlzott cukor- és alkoholfogyasztás, de kedvez az egyensúly felborulásának a széles spektrumú antibiotikumok – ezek a gyógyszerek egyszerre pusztítják a jó és a rossz baktériumokat – gyakori alkalmazása is.





Jót enni, jól lenni

Ezekben van sok prebiotikum

Vörös-, lila és fokhagyma, zab-, búza- és tönkölykorpa, spárga, articsóka, gyökérzöldségek, hüvelyesek, bogyós gyümölcsök, alma, aszalványok, kukorica, dió, lenmag, zab, árpa, csicsóka, teljes kiőrlésű lisztek.

Jót enni, jól lenni

bélflóra hasznos, vagyis jó baktériumait összefoglaló néven probiotikumoknak nevezzük, ezekről mindannyian hallottunk már. Az immunrendszer erősítésében betöltött szerepük miatt sokkal inkább jelen vannak a köztudatban, mint a prebiotikumok, pedig ez utóbbiak sem kevésbé fontosak. Ahhoz ugyanis, hogy a probiotikumok megmaradjanak, szaporodjanak a vastagbélben, táplálni kell őket – mégpedig prebiotikumokkal.

– Amikor prebiotikumokról beszélünk, valójában az élelmi rostokról, a szervezet számára emészthetetlen, összetett szénhidrátokról van szó – mondja Bihariné Erdei Evelin dietetikus. – Ilyen például a zabpehelyben megtalálható bétaglükán, vagy a csicsókában az inulin, vagy az alma és az egyéb gyümölcsök húsában jelen lévő pektin.

Mindenből kell egy kicsi

A görög eredetű szó (pre = érte + biosz = élet) tehát olyan fontos tápanyagokat takar, amiket a kiegyensúlyozott táplálkozás során gond nélkül bevihetünk a szervezetünkbe. A legfőbb prebiotikum-források a zöldségek, a gyümölcsök, a hüvelyesek, a teljes értékű gabonafélék (például a teljes kiőrlésű gabonalisztek, a búza-, a tönköly-, a zabkorpa, a zabpehely) és az olajos magvak. A kiegyensúlyozott táplálkozás alapja, hogy naponta több adag zöldséget, gyümölcsöt és a javasolt 3 adag gabonaféléből legalább 1 adag teljes értékű gabonából készült pékárut vagy köretet fogyasszon. A pontos arányokat tekintve a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége által ajánlott úgynevezett Okostányér nyújt segítséget, melyet keressen a www.okostanyer.hu weboldalon.

Mivel a probiotikumokat „etetik”, ezért a prebiotikumok közvetetten az általuk termelt vitaminok, így a B7-, a B12- vagy a K-vitamin mennyiségének növeléséhez is hozzájárulnak. Az élelmi rostok rendszeres fogyasztása esetén csökken az LDL-, vagyis a „rossz” koleszterin szintje és vele együtt a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának veszélye.

80
SZÁZALÉK
Az egészséges szervezetben ekkora arányban találhatók hasznos baktériumok a bélflórában. Számos egészségügyi problémát okozhat, ha a káros baktériumok száma 20 százalék fölé emelkedik.
Az egészséges szervezetben 80% arányban találhatók hasznos baktériumok a bélflórában

Fontos prebiotikumokat tartalmaz az anyatej is. A születés utáni időszakban telepednek meg a bélrendszerben a baktériumok, mondani sem kell tehát, mennyire fontos, hogy ebben az időszakban kedvező arányban jelenjenek meg a hasznos és a káros baktériumok a bélflórában. Megfelelő mennyiségű prebiotikum fogyasztásával 0 és 2 éves kor között csökken az antibiotikumos kezelést igénylő betegségek előfordulása.

A rostban szegény táplálkozás veszélye

Sajnos általánosságban elmondható, hogy mi, magyarok, kevés rostot fogyasztunk.

– Ha a szervezet nem jut elég rosthoz, az főként emésztési zavarokat okoz, például puffadást vagy székrekedést. És ezek csak a rövid távú negatív hatások: ha sokáig megvonjuk a testünktől a prebiotikumokat, akkor sérülhet a bélflóra, hiszen nem tápláljuk a jó baktériumokat.

Szinbiotiku-
moknak nevezik a probiotikumok és a prebiotikumok együttesét.

Egy idő után rendszeressé válhatnak a már említett emésztési bajok, gyengülhet az immunrendszer, erősödhet a fertőzésre való hajlam, és különböző bőrproblémák, nőknél vissza-visszatérő hüvelyfertőzések alakulhatnak ki. Sőt, súlygyarapodást is előidézhet, ha nem eszünk megfelelő mennyiségű élelmi rostot! Ha ugyanis az étkezéseink rostban szegények, az nagyobb és rövidebb ideig tartó evés utáni vércukor-emelkedést okoz; ennek következtében gyorsan újra megéhezünk, vagy kívánni fogjuk az édességet – sorolja dietetikus szakértőnk. – Ez hozzájárul az elhízáshoz, és inzulinrezisztenciát okoz. Mivel a rostszegény ételek telítőértéke rendszerint kisebb, így többet kell ennünk belőlük a jóllakáshoz, ami egyben nagyobb kalóriabevitelt is jelent.

Kell a táplálékkiegészítő?

Kiegyensúlyozott táplálkozás esetén nem szükséges speciális, prebiotikumos táplálékkiegészítőt szedni, mert ilyenkor biztosítható a megfelelő rostbevitel. A prebiotikumok rendszeres fogyasztása akár rövid időn belül is érezteti pozitív hatását: megszűnnek az emésztési problémák, csökken az édesség utáni vágy, ritkulnak a falásrohamok, javul a hangulat, valamint a koncentálóképesség.

Jó tudni: bármennyire egészségesek is, a prebiotikumokat bizony túl lehet adagolni! Mivel a rostok nem felszívódó anyagok, ezért túl nagy mennyiségben gátolhatják egyes hasznos tápanyagok, például a vas vagy az esszenciális zsírsavak hasznosulását.

– A vegetáriánus vagy vegán étrendet követőknek, akik rendre több élelmi rostot esznek, javasolni szoktuk, hogy külön ügyeljenek többek között a vas- és a kalciumbevitelre. Bizonyos emésztőrendszeri, bélgyulladásos betegségeknél (pl. hasnyálmirigy-gyulladás) kifejezetten ellenjavallt a rostdús étrend, erre a beteget orvosa figyelmezteti. Ezek persze kirívó esetek, keveseknek ajánljuk az élelmi rostok fogyasztásának visszafogását. A jellemző inkább az, hogy túl keveset eszünk belőlük.

Partner patikák és üzletek ≫ (Partner patikák és egyéb üzletek, ahol a Protexin termékeket biztosan megtalálja.)

A kereskedelmi partnerek árai nem azonosak a honlapunkon feltüntetett webshop árakkal! Az árakban jelentős eltérések lehetnek.
Kérjük tájékozódjon vásárlás előtt!